Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Więcej o projekcie

Przykurzona czerwień kotar, skrzypienie drewnianych foteli  i chrobot zaciąganej w projektorze taśmy. A do tego ten zapach łagodniejący ze wzrostem emocji z ekranu. To wszystko przywodzi na myśl małe kina.

Ale powiedzieć, że kochamy je tylko z sentymentu to za mało, by poświęcić im nasz projekt. Wybraliśmy małe kina, bo to miejsca których magia nigdy nie słabnie. Mówiąc o nich, opowiadamy nie tyle o historii kinematografii, architekturze czy zmianach społeczno-gospodarczych, co o zwykłych ludziach, ich emocjach, marzeniach i potrzebach. I mierzymy się z czasem - tym, który nie zawsze był sprzymierzeńcem przybytków X muzy. O ile więc pytanie o pełne emocji spotkanie ze srebrnym ekranem jest dla nas punktem wyjścia, o tyle pytanie o okiełznanie czasu - punktem dojścia.

Cel projektu

Naszym celem jest bowiem sprawdzenie jak małe kina powstałe jeszcze przed 1989 rokiem radzą sobie w nowej rzeczywistości. W 2012 r. interesowały nas przede wszystkim miejscowości do 40 tys. mieszkańców. Badaniem objęliśmy 100 lokalizacji. Kilkanaście z nich odwiedziliśmy osobiście, by wszystkim zmysłami poczuć magię kina.
W 2013 r. rozszerzyliśmy projekt o badanie dużych miast. Szukamy m.in. odpowiedzi na pytanie, jak tradycyjne kina radzą sobie w warunkach silnej konkurencji lokalnej.

Projekt realizowany przy wsparciu PISF

Efektem naszych podróży są publikowane tu artykuły, fotografie, filmy oraz raport badawczy. Dzięki uprzejmości Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej, poza stroną wmalymkinie.pl mamy też tutaj specjalną zakładkę. Projekt "W małym kinie" jest realizowany przez Fundację Obserwatorium przy wsparciu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej. Partnerem jest Ośrodek Ewaluacji. Teksty powstałe w ramach projektu będą publikowane w "Dwutygodniku" (www.dwutygodnik.com) - piśmie Narodowego Instytutu Audiowizualnego oraz w kwartalniku "Kultura Współczesna" (pismo Narodowego Centrum Kultury).

Zaproszenie do współpracy

Zabiegamy również o kolejnych partnerów, patronów i sponsorów. Chętnie też nawiążemy współpracę ze wszystkimi, którym los małych kin podobnie jak nam nie jest obojętny. Czekamy na wasze zgłoszenia: biuro@wmalymkinie.pl.

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie