Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Podsumowanie 2013

W 2013 roku filmy polskich twórców nie tylko były obecne na najważniejszych międzynarodowych festiwalach filmowych, ale również zdobyły wiele nagród. Filmowcy rozpoczęli rok mocnym akcentem - obecnością na prestiżowym festiwalu Sundance, z którego Grzegorz Zariczny - reżyser dokumentu "Gwizdek" - przywiózł nagrodę za najlepszy film krótkometrażowy, a Michał Englert - operator filmu "Nieulotne" w reżyserii Jacka Borcucha - nagrodę za najlepsze zdjęcia.

Luty przyniósł nagrody Berlinale, na którym doceniono zarówno "Bejbi Blues" Katarzyny Rosłaniec - otrzymała Kryształowego Niedźwiedzia za najlepszy film sekcji Generation 14plus przyznanego przez Jury Młodzieżowe - jak i "W imię..." Małgorzaty Szumowskiej, uhonorowane Teddy Award - nagrodą dla filmów poruszających tematykę LGBT.

Podczas 66. MFF w Cannes w Konkursie Głównym zaprezentowany został nowy film Romana Polańskiego "Wenus w futrze". Sekcję Quinzaine des Réalisateurs otworzył "Kongres" Ariego Folmana. Pokazano także filmy krótkometrażowe: "Olenę" Elżbiety Benkowskiej i "Danse macabre" Małgorzaty Rżanek.

W czerwcu "Ojciec i syn" Pawła Łozińskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych na 35. MFF w Moskwie. W lipcu "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego otrzymały Kryształowy Globus dla najlepszego filmu w Konkursie East of the West w Karlowych Warach. Z tego samego festiwalu Joanna Kos-Krauze i Krzysztof Krauze przywieźli Wyróżnienie Specjalne Jury za "Papuszę".

Wrzesień przyniósł spektakularny sukces "Chce się żyć" Macieja Pieprzycy, który z 37. MFF w Montrealu przywiózł aż trzy nagrody: Grand Prix, Nagrodę Publiczności oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego. Również we wrześniu na 70. MFF w Wenecji odbyła się światowa premiera "Wałęsy. Człowieka z nadziei" Andrzeja Wajdy, którego uhonorowano Nagrodą Specjalną Persol wręczaną legendom światowego kina. Niedługo po tym wydarzeniu "Ida" Pawła Pawlikowskiego została dostrzeżona na 38. MFF w Toronto, gdzie otrzymała nagrodę FIPRESCI w sekcji Special Presentations.

Październik przyniósł ważne nagrody dla "Idy": Warsaw Grand Prix oraz Nagrodę Jury Ekumenicznego na Warszawskim Festiwalu Filmowym oraz Grand Prix 57. BFI London Film Festival. Z kolei "Papusza" trzy nagrody - za najlepszą reżyserię, dla najlepszego aktora (Zbigniew Waleryś) oraz nagrodę jury młodzieżowego - otrzymała na 58. MFF w Valladolid. Sukces odniosły kolejne polskie filmy dokumentalne, które nagrodzono podczas 17. festiwalu w Jihlavie: "Sceny sprzed" Aleksandry Maciuszek zostały uznane najlepszym filmem w Konkursie Filmów Krótkometrażowych, "Joanna" Anety Kopacz wygrała Konkurs Filmów Średniometrażowych, a wyróżnieniem specjalnym nagrodzono film Bartosza Konopki i Piotra Rosołowskiego "Sztuka znikania".

W listopadzie Magdalenę Boczarską nagrodzono Srebrnym Pawiem 44. Indyjskiego MFF na Goa za jej kreację w filmie "W ukryciu" Jana Kidawy-Błońskiego. Z kolei "Ida" zdobyła aż pięć nagród na 51. MFF w Gijón. W grudniu Europejską Nagrodę Filmową za Najlepszy Film Animowany otrzymał "Kongres" Ariego Folmana.

Polskie filmy wygrały najważniejsze międzynarodowe festiwale odbywające się w Polsce - wspomniany Warszawski Festiwal Filmowy, festiwal Off Plus Camera, gdzie Nagrodę Główną otrzymał Marcin Krzyształowicz za "Obławę" oraz festiwal Camerimage, na którym Złotą Żabę otrzymali operatorzy "Idy" - Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski. Dodatkowo publiczność uhonorowała swoją nagrodą "Płynące wieżowce" Tomasza Wasilewskiego, na 13. MFF T-Mobile Nowe Horyzonty.

Dwie najbardziej docenione w ubiegłym roku czeskie produkcje powstały z udziałem polskich twórców: wyreżyserowany przez nową przewodniczącą zarządu Europejskiej Akademii Filmowej Agnieszkę Holland serial "Gorejący krzew" oraz współfinansowany przez PISF film "W cieniu" Davida Ondříčka, który zdobył 10 Czeskich Lwów oraz 5 nagród Stowarzyszenia Czeskich Krytyków Filmowych. Zdjęcia do tego filmu zrealizował Adam Sikora wpisany w zeszłym roku przez pismo Variety na listę dziesięciu najlepszych operatorów filmowych.

Do pobrania:

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie