Przejdź do treści
Wersja dostępna
A A A
Kontakt
Adress Adres:
ul. Kruczkowskiego 2, 00-412 Warszawa.

Contact Kontakt:
tel: + 48 22 10 26 400, e-mail: pisf@pisf.pl

Contact Kontakt dla dziennikarzy:
tel: +48 22 10 26 454, e-mail: rzecznik@pisf.pl

Contact Kontakt do zachęt:
tel: +48 22 10 26 434, +48 22 10 26 473, e-mail: incentives@pisf.pl
PL
PL EN
PL
PL EN

Podsumowanie 2014

To był bardzo udany rok dla polskiego kina, m.in. za sprawą "Idy" Pawła Pawlikowskiego, która odniosła spektakularny sukces nie tylko na naszym kontynencie - zdobywając 5 Europejskich Nagród Filmowych, ale również w USA, gdzie została nominowana do Złotych Globów oraz znalazła się na krótkiej liście filmów mających szansę na Oscara. Również polscy twórcy dokumentalni zostali docenieni - "Joanna" Anety Kopacz oraz "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego znalazły się na skróconej liście filmów z szansą na nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny.

"Ida" Pawła Pawlikowskiego jest jednym z największych sukcesów w historii polskiego kina na arenie międzynarodowej. Film sprzedano do ponad 50 krajów, we Francji obejrzało go blisko 500 tys. widzów, ponad 100 tys. we Włoszech, po kilkadziesiąt tysięcy w Hiszpanii, Holandii, czy Wielkiej Brytanii. 13 grudnia w Rydze, podczas rozdania Europejskich Nagród Filmowych, otrzymał aż pięć statuetek - w tym najważniejszą, tytuł Najlepszego Filmu Europejskiego 2014. Nagrodzono również reżysera filmu Pawła Pawlikowskiego i autorów scenariusza: Pawła Pawlikowskiego i Rebeccę Lenkiewicz. Łukasz Żal i Ryszard Lenczewski zostali laureatami Nagrody im. Carla Di Palmy dla Najlepszego Europejskiego Autora Zdjęć. Twórcy "Idy" otrzymali także nagrodę EFA People's Choice Award, przyznawaną przez publiczność.

W USA "Ida" była wymieniana jako faworyt kategorii Najlepszy Film Nieanglojęzyczny w wielu rankingach oscarowych. Na sukces filmu w Stanach złożyły się nie tylko nagrody zdobyte na festiwalach, ale również kinowy boxoffice, który wyniósł ponad 3,7 miliona dolarów. W efekcie pod koniec roku, "Ida" uzyskała nagrody wielu stowarzyszeń krytyków filmowych (m.in. w Nowym Jorku, Los Angeles czy San Francisco) dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego oraz nominację do Złotego Globu - właśnie w tej kategorii. W połowie grudnia Amerykańska Akademia Filmowa podała skróconą listę filmów branych pod uwagę w wyścigu o statuetkę dla Najlepszego Filmu Nieanglojęzycznego. "Ida" znalazła się na niej wraz z ośmioma innymi tytułami.

Triumf w Stanach odniosły też dwa polskie dokumenty, które na oscarowej shortliście w kategorii Najlepszy Krótkometrażowy Film Dokumentalny, znalazły się wśród sześciu innych filmów. Sukces "Joanny" Anety Kopacz został wsparty nagrodami m.in. na festiwalach w Palm Springs, Los Angeles i nominacją do nagrody Cinema Eye Honors . "Nasza klątwa" Tomasza Śliwińskiego, poza wpisem na shortlistę, uzyskała m.in. nominację do prestiżowej nagrody Międzynarodowego Stowarzyszenia Dokumentalistów (IDA).

Inne polskie dokumenty również odnosiły spektakularne sukcesy - film "Badjao. Duchy z morza" Elizy Kubarskiej otrzymał Nagrodę Specjalną Jury 21. MFF Hot Docs w Toronto, "Efekt domina" Elwiry Niewiery i Piotra Rosołowskiego zdobył najważniejsze laury Krakowskiego Festiwalu Filmowego, "Deep Love" Jana P. Matuszyńskiego wygrał Konkurs Filmów Dokumentalnych 36. MFF w Moskwie, "15 stron świata" Zuzanny Solakiewicz został najlepszym filmem sekcji La Semaine de la Critique 67. MFF w Locarno, "Marzenie Julii" Hanny Polak otrzymało Nagrodę Specjalną Jury 22. MFF Dokumentalnych IDFA w Amsterdamie.

Wiele nagród zdobyła "Papusza" Krzysztofa Krauzego i Joanny Kos-Krauze, m.in. za najlepszy film i reżyserię na 12. MFF w Pune w Indiach, Nagrodę Specjalną Jury na 33. MFF w tureckim Stambule, cztery nagrody - w tym za Najlepszy Zagraniczny Film Jury FIPRESCI oraz Nagrodę Publiczności - na 32. Urugwajskim MFF, Nagrodę za Najlepszą Reżyserię na Brazylijskim MFF. Cieszą nagrody dla Grzegorza Jaroszuka za Najlepszy Debiut Fabularny na 22. MF Kina Niezależnego Raindance w Londynie, Roberta Więckiewicza dla Najlepszego Aktora na 27. MFF w Tokio za rolę w filmie "Pod Mocnym Aniołem" Wojciecha Smarzowskiego, Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor za Najlepszy Film w Konkursie Filmów Krótkometrażowych MFF w Rotterdamie za "Wyspę".

Warto również wspomnieć o nagrodach dla nowej przewodniczącej zarządu EFA, Agnieszki Holland, za "Gorejący krzew", w tym Gratias Agit, przyznawaną przez czeski rząd. Po raz kolejny potwierdzona została renoma polskich operatorów - 2014 rok należał do Ryszarda Lenczewskiego i Łukasza Żala - autorów zdjęć do "Idy", którzy zdobyli m.in. ASC Spotlight Award oraz zostali wpisani przez Variety na listę 10 Cinematographers to Watch.

Do pobrania:

Galerie zdjęć

Serwisy partnerskie:

Link do strony http://kreatywna-europa.eu, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.studiomunka.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.mkidn.gov.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishdocs.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmneweurope.com/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.audiowizualni.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.pl.isan.org/pl/index.htm, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://doclab.pl/pl_PL/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.c-kino.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishshorts.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sfp.org.pl/pl, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.kinastudyjne.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.polishanimations.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.sara.kipa.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.scriptpro.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.filmpolski.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://www.wfdif.pl/pl/edukacja-filmowa/wytwornia-scenariuszy, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://filmcommissionpoland.pl/, otwiera się w nowym oknie Link do strony http://polishdirectors.com/, otwiera się w nowym oknie